שאלות ותשובות – התפתחות הפה

מדוע מוצצי NUK אינם מעוצבים באופן סימטרי כמוצצי מותגים אחרים?

חברת NUK התבססה בעיצוב הייחודי של המוצצים שלה על הטבע, וליתר דיוק על מבנה פטמת האם בעת ההנקה.

הפטמות והמוצצים של NUK מעוצבים כך שהיניקה מדמה במידה רבה את אותם הרגלי יניקה, לעיסה ואכילה, האופייניים להנקה, כך הם מאמנים את שרירי הלסת התחתונה והפנים.

העיצוב של NUK תומך בהתפתחות אורתודונטית טבעית ובריאה של התינוק ונועד להרגיע את הילד, למנוע מציצת אגודל מזיקה, ולאפשר אימון אורתודונטי בין זמני הארוחות.

מוצץ עגול לעומת מוצץ א-סימטרי: איזה מהם טוב יותר?

אמהות רבות סבורות כי מוצצים סימטריים תואמים לפטמת השד, אולם, פטמת השד משנה את צורתה במהלך ההנקה ומתאימה את צורתה לפיו של התינוק ולפעילות המוטורית של היניקה. צורת המוצץ הא-סימטרית הוכחה מדעית כנכונה מבחינה אורתודונטית, בניגוד לעיצובים העגולים או דמויי הדובדבן של מוצצים רבים אחרים.

בשנות החמישים חיפשו רופאי השיניים ד”ר וו’ באלטרס ופרופ’ א’ מולר דרכים למניעת צמיחת שיניים עקומות בקרב ילדים. הם גילו כי בעיות אלו היו פחות נפוצות בצורה משמעותית בקרב ילדים שינקו.

השינוי הדרמטי בצורת הפטמה במהלך ההנקה והתאמתה המושלמת לפיו של התינוק, הביאו את רופאי השיניים ליצור את הפטמה והמוצץ האנטומיים והאורתודונטים הראשונים של NUK .

בדומה למתרחש במהלך ההנקה, הצד השטוח של פטמת המוצץ תומך בחלל הלסת התחתונה, בעוד הצד העליון המעוגל מסייע להתפתחות התקינה של החך. באותו זמן, האזור שעליו נחה השפה, נותר שטוח – כמעט כביניקה מהשד, דבר המאפשר סגירת שפתיים חזקה. החור בפטמה ממוקם בכוונה בחלק המעוגל, מרוחק מעט מן הקצה. המזון נותר בפיו של התינוק למשך זמן רב יותר, ומאפשר הפרשת רוק טובה יותר, החשובה לתהליך עיכול בריא.

הפטמה בעיצוב הייחודי של NUK מאמנת בצורה מיטבית את שרירי השפתיים, הלשון והפנים ומומלצת על ידי אורתודונטים גם כיום.

איך ניתן לדעת אם מוצץ מתאים מבחינה אורתודונטית?

בעיקרון, על מוצץ להתאים מבחינה פיזיולוגית ללסת של התינוק ולתת ללשון די מרחב לתנועה. פטמת מוצץ שטוחה ובעלת קימור קל בחלקה התחתון, מאפשרת את התנוחה הטבעית של הלשון ומסייעת להתפתחות הלסת התחתונה והעליונה כאחד. חשוב גם להבטיח כי המוצץ רך וגמיש. מומלץ שצוואר הפטמה (האזור המחבר את פטמת המוצץ למגן הפה) יהיה צר דיו כדי להבטיח שיהיה לחץ מועט ככל הניתן על הלסתות והשיניים.

האם זוהי בעיה אם התינוק מוצץ את מוצץ NUK בצורה לא נכונה, כלומר הפוך?

הפטמות והמוצצים של NUK מעוצבים כך שהשימוש במוצץ או פטמת בקבוק ההזנה מדמה במידה רבה את אותם הרגלי יניקה ואכילה האופייניים להנקה. על ידי שימוש במוצץ NUK ילדכם מספק את דחפי היניקה הטבעיים שלו ובו בזמן מאמן באינטנסיביות את לסתותיו. בדרך כלל מגן השפה של המוצץ נלחץ קלות כנגד הפה והסנטר של התינוק, כך שפטמת המוצץ חוזרת לתנוחתה האנטומית הנכונה. רוב הילדים יסובבו מוצץ אורתודונטי המונח באופן לא נכון בעצמם, או יירקו אותו החוצה אם הוא קטן מדי. אנו ממליצים להורים לגלות סבלנות בהרגלת תינוקם למוצץ ולהראות לתינוקם את השימוש הנכון במוצץ. כיוון שלמוצץ NUK פטמה כה גמישה ורכה, אין סיכון להתפתחות שיניים עקומות אם התינוק הופך את המוצץ לעתים בתוך פיו.

איזה מוצץ טוב יותר? סיליקון או לטקס?

בדרך כלל זה תלוי בטעם אישי, שכן לכל חומר יתרונות משלו. כמובן שניתן להשתמש בשני המוצצים לסירוגין.

במה הם שונים:

מוצצי הלטקס של NUK עשויים משרף גומי הנקרא לטקס, חומר טבעי איכותי מאד. חומר הלטקס המוגמר עמיד ואלסטי מאוד. בזכות עמידותו הגבוהה, הלטקס מתאים במיוחד לתינוקות שכבר צימחו שיניים.

החיסרון של הלטקס הוא שיש להרחיקו מאור שמש – שכן קרינה אולטרה סגולית גורמת לבלאי מהיר יותר של החומר. אחד הסימנים לבלאי הוא דהיית צבעו של הלטקס. זהו סימן ברור שיש להחליף את המוצץ (לאחר חודש עד חודשיים לערך).

יתרון נוסף הוא שלטקס, כחומר טבעי, ידידותי לסביבה לאחר השלכתו.

מוצצי הסיליקון של NUK עשויים מחומר סינתטי איכותי ביותר. הסיליקון השקוף עמיד במיוחד לחום. אור שמש ישיר ושומן אינם משפיעים על בלאי של החומר, אך גם הסיליקון עלול להינזק: יש להחליף מוצץ סיליקון מיד לאחר הופעת סימני הנשיכה הראשונים או סימנים אחרים לפגם ובלאי.

מה צריך לדעת על ניקוי מוצצים?

לפני השימוש במוצץ בפעם הראשונה, יש להרתיחו במשך כ- 5 דקות. יש לסחוט את כל הנוזלים הנותרים מפטמת המוצץ או להשאירו להתייבש. אין לנקות את המוצץ במדיח כלים, שכן מדיח כלים עלול לגרום לנזק לחומר. אין ללקק את המוצץ ע”י מבוגר כדי לנקותו, חיידקי עששת עלולים לעבור כך לילד. הדבר נכון גם לגבי כפיות ופטמות. אם המוצץ מלוכלך יש לשטוף אותו היטב במים זורמים ולהרתיחו.

יש מים במוצץ לאחר הרתחתו!

לכל מוצצי NUK מערכת אוורור למניעת גזים. למוצץ שסתום המבטיח שאוויר יוכל לצאת מהחלק העשוי גומי כאשר הוא נלחץ על ידי החך. כך המוצץ מתאים את עצמו באופן מיטבי לפיו של הילד בכל עת. בשל פתיחת השסתום, מים עשויים לחדור לעתים לפטמת המוצץ בזמן ההרתחה. עצתנו היא: סחטו את המים הנותרים מהמוצץ מיד לאחר הרתחתו.

מוצץ NUK שטוח לאחר הרתחתו

אם נוצר וואקום במוצץ, יש פעולה פשוטה שניתן לעשות שכמעט תמיד מצליחה: מישכו חזק את פטמת המוצץ!

וואקום יכול להתפתח אם (לדוגמה, לאחר הרתחה) מערכת האוורור נגד כאבי גזים חסומה. אם לא תוכלו לשחרר את הוואקום באמצעות הפעולה המתוארת לעיל, פשוט שלחו לנו את המוצץ שלכם ואנו נספק לכם מוצץ חלופי.

מתי צריך להחליף מוצצים?

יש להחליף מוצצי לטקס לאחר שימוש של חודש עד חודשיים. יש להחליף מוצץ לטקס לפני כן, אם פטמת המוצץ מתחילה להיות דביקה. מוצץ סיליקון יש להחליף מיד לאחר הופעת סימני הנשיכה הראשונים או נזקים אחרים כלשהם. מומלץ להחליף מוצצים במידה וילדכם חולה בהצטננות או בדלקת גרון למניעת זיהום חוזר.

מאיזה גיל ניתן לתת לתינוק מוצץ?

מהרגע שהתינוק נולד. לתינוקות דחף טבעי לינוק והמוצץ מאפשר להם לעשות זאת. האימון בשימוש במוצץ מסייע גם ליניקה מהשד.

מתי הילד שלי צריך להפסיק להשתמש במוצץ?

מומלץ להיפרד בהדרגה מהמוצץ עד גיל שלוש.

האם יש עצות כלשהן לגמילה ממוצץ?

שוחחו עם ילדכם: הסבירו לילדכם מדוע הגיע הזמן להפסיק להשתמש במוצץ, לדוגמה, כי הוא כבר גדול מדי למוצץ או כי המוצץ ישן מדי. זה לא יקרה בין לילה. לעתים קרובות קל יותר להיפרד מהמוצץ בשלבים.

הסכימו עם ילדכם כי הוא ישתמש במוצץ אך ורק בתוך הבית מעתה והלאה והקפידו על כלל חדש זה, עד שהילד יפסיק להשתמש במוצץ לחלוטין.

תנו את המוצץ במתנה: הסבירו לילדכם כי ישנם ילדים אחרים, לדוגמה תינוק של חברים, שזקוק למוצץ בדחיפות. שבחו מאוד את ילדכם כאשר הוא נותן את המוצץ שלו לאחרים.

השתמשו בדמיונכם: “פיית מוצצים” מיוחדת, בדומה לפיית השיניים, יכולה לסייע להקל על הגמילה ממוצץ: הילד מוותר על המוצץ שלו ומקבל בתמורה מתנה קטנה אך משמעותית עבורו.