חשיבות ההנקה לתינוקך ולך

חשיבות ההנקה לתינוקך ולך

הנקה היא התזונה המומלצת ביותר לתינוק בחודשי חייו הראשונים, כך קובעים מומחים, מיילדות, רופאים וגם ארגון הבריאות העולמי. המודעות לכך הולכת ומתגברת עם השנים.

על פי סקר מב"ת שפורסם ע"י משרד הבריאות נראה כי 88% מהתינוקות בישראל מתחילים לינוק, כאשר בגיל חודשיים רק 50% יונקים הנקה בלעדית ובגיל 6 חודשים רק 20% יונקים באופן בלעדי.

ההמלצה להניק נובעת הן מהפן התזונתי, הפן ההתפתחותי והן מהקשר הפסיכולוגי החם הנוצר בין האם לתינוק במהלך ההנקה. לחלק מהאימהות תהליך ההנקה יכול להתנהל בטבעיות ובצורה חלקה ואחרות עשויות להיתקל בקשיים במהלך הדרך.

אז מדוע כדאי להניק, מהם יתרונות ההנקה לתינוק ולאימא וכיצד להתכונן טוב יותר להנקה מוצלחת?

 

המזון המיטבי לתינוק
אין ספק, שחלב אם הוא המזון המיטבי לתינוק. מלידה ועד גיל חצי שנה מומלץ לבסס את תזונת התינוק על הנקה בלבד, ומגיל חצי שנה ההמלצה הינה להמשיך להניק בשילוב תוספת מזון ומים.
חלב אם מכיל מזון מלא לתינוק בתוספת רכיבים המסייעים להתפתחות מערכת חיסונית חזקה יותר. תינוק יונק נמצא בסיכון מופחת ב- 50% למחלות זיהומיות במערכת העיכול, בסיכון מופחת לדלקות אוזניים, מחלות בדרכי הנשימה ועוד. הנקה משפיעה גם על התפתחות טובה יותר של שרירי הפה. עובדה מפתיעה היא שיתרונות ההנקה משפיעים גם לאחר שנים, בגיל מבוגר, כגון ירידה בסיכון לסוכרת מסוג 2 או למחלות זיהומיות שונות.
גם האם המניקה מרוויחה יתרונות בריאותיים מהנקה ממושכת. לנשים מניקות סיכוי מופחת לחלות בסרטן השד או השחלות, סיכון מופחת ליתר לחץ דם, עלייה בערכי הכולסטרול ועוד.

בנוסף לכל אלה, להנקה יש יתרון ביצירת אינטימיות ובחיזוק הקשר בין האם לתינוק.
יתרונות נוספים הם העובדה כי אין צורך בהיערכות מיוחדת בתוך ומחוץ לבית על מנת להניק ובל נשכח גם את החיסכון הכלכלי.

 

הדרך הטבעית ביותר  
חשוב לזכור שההנקה היא הבסיס הטבעי להאכלת תינוק. זהו האינסטינקט של התינוק ושלך.
אחת הראיות לכך היא שהחל מההצמדה הראשונה של תינוקך לשד, והתחלת היניקה, משתחררים הורמונים חזקים בגופך, אחד מהם הוא אוקסיטוצין. ההורמון מתחיל לפעול בהתחלת היניקה ואפילו כאשר את רק מתכוננת, חושבת מחשבות אוהבות על התינוק, מריחה אותו או שומעת את תינוקך בוכה. מצד אחד האוקסיטוצין מסייע לתינוקך - בזרימת חלב קלה יותר מהפטמה ומצד שני מסייע לך על ידי התכווצות של הרחם לאחר הלידה, מסייע בהפחתת דימום ויוצר צמא במהלך ההנקה לצורך עידוד שתייה. עוד השפעה מרגיעה של ההורמון עליך היא הפחתת לחץ ומתח ועידוד הקשר בינך לתינוק.
קשיים רגשיים, כאב או הרגשה שלילית לגבי ההנקה עלולים לעכב את יצירת ההורמון ולפגוע בזרימת החלב, כך שכדאי שתהליך ההנקה, אם  ניתן, ייעשה בצורה נינוחה וחיובית, תוך פתרון הקשיים, אם נוצרו.

 

משתנה על פי צרכי התינוק
הרכב החלב עצמו, מתאים עצמו באופן טבעי, על פי צרכי התינוק המשתנים. ביומיים-שלושה הראשונים לאחר הלידה, מופרש מהשד הקולוסטרום. הקולוסטרום הוא חלב מיוחד צהבהב, הנראה על פניו מעט שקוף ודל. הוא עשיר בנוגדנים, תאים לבנים של מערכת החיסון, חלבון וכן ויטמינים ומינרלים. הקולוסטרום מיוצר בכמויות קטנות, כ-40-50 מ"ל ביום הראשון, והוא כל מה שהתינוק זקוק לו בדרך כלל, כאשר הוא פוגש לראשונה את החיידקים מהסביבה החיצונית לאחר היציאה מהרחם הסטרילי. רק לאחר מספר ימים, כמות החלב גדלה, השד מרגיש "מלא", והתינוק מתחיל להגדיל את צריכת החלב בהדרגה. בהמשך, אפילו במהלך אותה הנקה, הרכב החלב משתנה מתחילת הארוחה לסופה, כל שכן לאורך כל תקופת ההנקה.

למרות שההנקה נתפסת כדבר אינטימי בין אם לתינוק אפשר בהחלט לתת לבן הזוג להיות מעורב, לסייע ולהיות נוכח בזמן ההנקה, דבר שעשוי להגביר את הקשר הרגשי של האב לתינוק ולחזק את הקשר המשפחתי בכלל.

 

הדרכה מתאימה עושה את ההבדל
להנקה צדדים רבים. רבות מהאימהות יוכלו לספר על חוויה בלתי נשכחת, על סיפוק והנאה, על רגעי מבט מהפנטים עם התינוק וחיוכים הדדיים שלא ניתן להחליף בשום חוויה אחרת. מצד שני, אחרות יספרו על קשיים ואתגרים. אתגרים עשויים לכלול כאב בשד, גודש, תנוחה לא נוחה, קושי בתנובת חלב, עייפות וקימה רבה בלילות או תחושה שההנקה מהווה תלות בלתי מתפשרת.
הכנה מספקת מראש לקראת ההנקה, והיערכות לקשיים שעלולים להיווצר, כולל למידת תנוחות, קניית כרית או עזרים להנקה נוחה, משחות לכאב וכו', יכולה לסייע  להתגבר על רוב הקשיים ועשויה להגדיל את הסיכויים להצלחה. את המידע עדיף לקבל מאתרים מוסמכים של יועצות הנקה, שם ניתן גם לצפות בסרטוני הדרכה. בקורס הכנה ללידה ניתן לבקש הדרכה להנקה עוד בטרם הלידה וכמובן גם לאחר הלידה, בבית החולים או במלונית, בעזרת יועצות הנקה שיוכלו לצפות בך מניקה, לתקן ולכוון אותך במידת הצורך.

מאחלים לך הנקה מוצלחת ומהנה!

במידה והחלטת לשלב בין הנקה לבקבוק הזנה, הכנו במיוחד עבורך קופון השקה יחודי לבקבוק ההזנה החדש Nuk Nature Sense.

 לקבלת קופון מיוחד לבקבוק  NUK Nature Sense לחצ/י כאן>>

אולי יעניין אותך גם